Bourns Inc. 3329P-1-103
Part No.:
3329P-1-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3329P-1-103.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3329P-1-103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3329 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.250" Dia (6.35mm)