Bourns Inc. 3314S-1-501E
Part No.:
3314S-1-501E
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3314S-1-501E.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.25W J LEAD SIDE
Shipping
3314S-1-501E Specifications
Series:
Trimpot® 3314 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)