Bourns Inc. 3314J-1-223E
Part No.:
3314J-1-223E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3314J-1-223E.pdf
Description:
TRIMMER 22K OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
3314J-1-223E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3314 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
22 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)