Bourns Inc. 3314H-1-103
Part No.:
3314H-1-103
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3314H-1-103.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
3314H-1-103 Specifications
Series:
Trimpot® 3314 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)