Bourns Inc. 3314G-2-101E
Part No.:
3314G-2-101E
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3314G-2-101E.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
3314G-2-101E Specifications
Series:
Trimpot® 3314 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)