Bourns Inc. 3312J-1-501E
Part No.:
3312J-1-501E
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3312J-1-501E.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.1W J LEAD TOP
Shipping
3312J-1-501E Specifications
Series:
Trimpot® 3312 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.110" x 0.098" Face (2.80mm x 2.50mm)