Bourns Inc. 3309W-1-503
Part No.:
3309W-1-503
Datasheet:
3309W-1-503.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3309W-1-503 Specifications
Series:
Trimpot® 3309 - Open Frame
Product Status:
Obsolete
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.354" x 0.433" Face (9.00mm x 11.00mm)