Bourns Inc. 3309P-1-202
Part No.:
3309P-1-202
Datasheet:
3309P-1-202.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3309P-1-202 Specifications
Series:
Trimpot® 3309 - Open Frame
Product Status:
Obsolete
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.453" x 0.354" Face (11.50mm x 9.00mm)