Bourns Inc. 3306W-1-204
Part No.:
3306W-1-204
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3306W-1-204.pdf
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.2W PC PIN SIDE
Shipping
3306W-1-204 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3306 - Open Frame
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)