Bourns Inc. 3306K-1-222
Part No.:
3306K-1-222
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3306K-1-222.pdf
Description:
TRIMMER 2.2KOHM 0.2W PC PIN SIDE
Shipping
3306K-1-222 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3306 - Open Frame
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.2 kOhms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.331" x 0.268" Face (8.40mm x 6.80mm)