Bourns Inc. 3306F-1-254
Part No.:
3306F-1-254
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3306F-1-254.pdf
Description:
TRIMMER 250K OHM 0.2W PC PIN TOP
Shipping
3306F-1-254 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3306 - Open Frame
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 kOhms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)