Bourns Inc. 3302W-3-501E
Part No.:
3302W-3-501E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3302W-3-501E.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
3302W-3-501E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3302 - Open Frame
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.108" x 0.087" Face (2.75mm x 2.20mm)