ATC-Diversified Electronics 329A-367-Q-1-X
Part No.:
329A-367-Q-1-X
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
329A-367-Q-1-X.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 1 MIN 5A 240V
Shipping
329A-367-Q-1-X Specifications
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Series:
329A
Packaging:
Box
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
Fixed, 1 Min
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 240VAC/30VDC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)