Bourns Inc. 3299Z-1-503LF
Part No.:
3299Z-1-503LF
Datasheet:
3299Z-1-503LF.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3299Z-1-503LF Specifications
Series:
Trimpot® 3299 - Sealed
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.395" x 0.240" Face (10.03mm x 6.10mm)