Bourns Inc. 3299X-1-104
Part No.:
3299X-1-104
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3299X-1-104.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3299X-1-104 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3299 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.395" x 0.240" Face (10.03mm x 6.10mm)