Bourns Inc. 3299P-1-505LF
Part No.:
3299P-1-505LF
Datasheet:
3299P-1-505LF.pdf
Description:
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3299P-1-505LF Specifications
Series:
Trimpot® 3299 - Sealed
Resistance:
5 MOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.240" x 0.375" Face (6.10mm x 9.53mm)