Bourns Inc. 3296Z-1-502LF
Part No.:
3296Z-1-502LF
Datasheet:
3296Z-1-502LF.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3296Z-1-502LF Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)