Bourns Inc. 3296Z-1-100LF
Part No.:
3296Z-1-100LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3296Z-1-100LF.pdf
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3296Z-1-100LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3296 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)