Bourns Inc. 3296Y-1-105LF
Part No.:
3296Y-1-105LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3296Y-1-105LF.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3296Y-1-105LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3296 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)