Bourns Inc. 3296X-1-204
Part No.:
3296X-1-204
Datasheet:
3296X-1-204.pdf
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3296X-1-204 Specifications
Series:
Trimpot® 3296 - Sealed
Resistance:
200 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Size / Dimension:
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)