Bourns Inc. 3296W-1-102
Part No.:
3296W-1-102
Datasheet:
3296W-1-102.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3296W-1-102 Specifications
Series:
Trimpot® 3296 - Sealed
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)