Bourns Inc. 3296P-1-101
Part No.:
3296P-1-101
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3296P-1-101.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3296P-1-101 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3296 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)