Bourns Inc. 3292X-1-253LF
Part No.:
3292X-1-253LF
Datasheet:
3292X-1-253LF.pdf
Description:
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3292X-1-253LF Specifications
Series:
Trimpot® 3292 - Sealed
Resistance:
25 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)