Bourns Inc. 3292L-1-102M
Part No.:
3292L-1-102M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3292L-1-102M.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W WIRE LEADS
Shipping
3292L-1-102M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3292 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)