Bourns Inc. 3290W-1-222
Part No.:
3290W-1-222
Datasheet:
3290W-1-222.pdf
Description:
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN TOP
Shipping
3290W-1-222 Specifications
Series:
Trimpot® 3290 - Sealed
Resistance:
2.2 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)