Bourns Inc. 3290P-1-253
Part No.:
3290P-1-253
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3290P-1-253.pdf
Description:
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3290P-1-253 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3290 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
25 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)