TE Connectivity Passive Product 3270P103K
Part No.:
3270P103K
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3270P103K.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW SIDE
Shipping
3270P103K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
3270, Citec
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
16.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)