Bourns Inc. 3269X-1-102G
Part No.:
3269X-1-102G
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3269X-1-102G.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Shipping
3269X-1-102G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3269 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)