Bourns Inc. 3266Y-1-101
Part No.:
3266Y-1-101
Datasheet:
3266Y-1-101.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
3266Y-1-101 Specifications
Series:
Trimpot® 3266 - Sealed
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)