Bourns Inc. 3266X-1-203LF
Part No.:
3266X-1-203LF
Datasheet:
3266X-1-203LF.pdf
Description:
TRIMMER 20KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Shipping
3266X-1-203LF Specifications
Series:
Trimpot® 3266 - Sealed
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)