Bourns Inc. 3266X-1-200
Part No.:
3266X-1-200
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3266X-1-200.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN SIDE
Shipping
3266X-1-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3266 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)