Bourns Inc. 3266W-1-100
Part No.:
3266W-1-100
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3266W-1-100.pdf
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
3266W-1-100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3266 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)