Bourns Inc. 3260H-1-501
Part No.:
3260H-1-501
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3260H-1-501.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.25W PC PIN SIDE
Shipping
3260H-1-501 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3260 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±70ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)