Bourns Inc. 3252W-1-204LF
Part No.:
3252W-1-204LF
Datasheet:
3252W-1-204LF.pdf
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.75W PC PIN TOP
Shipping
3252W-1-204LF Specifications
Series:
Trimpot® 3252 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
200 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)