Bourns Inc. 3252W-1-105MLF
Part No.:
3252W-1-105MLF
Datasheet:
3252W-1-105MLF.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN TOP
Shipping
3252W-1-105MLF Specifications
Series:
Trimpot® 3252 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)