Bourns Inc. 3252W-1-103MLF
Part No.:
3252W-1-103MLF
Datasheet:
3252W-1-103MLF.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN TOP
Shipping
3252W-1-103MLF Specifications
Series:
Trimpot® 3252 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)