Bourns Inc. 3252P-1-501LF
Part No.:
3252P-1-501LF
Datasheet:
3252P-1-501LF.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
3252P-1-501LF Specifications
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)