Bourns Inc. 3252P-1-104LF
Part No.:
3252P-1-104LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3252P-1-104LF.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN
Shipping
3252P-1-104LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3252 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)