Bourns Inc. 3252L-1-202
Part No.:
3252L-1-202
Datasheet:
3252L-1-202.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.75W WIRE LEADS
Shipping
3252L-1-202 Specifications
Series:
Trimpot® 3252 - Sealed
Packaging:
Bulk
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)