Bourns Inc. 3250W-1-200
Part No.:
3250W-1-200
Datasheet:
3250W-1-200.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Shipping
3250W-1-200 Specifications
Series:
Trimpot® 3250 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)