Bourns Inc. 3250W-1-101M
Part No.:
3250W-1-101M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3250W-1-101M.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN TOP
Shipping
3250W-1-101M Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3250 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)