Bourns Inc. 3250P-1-103
Part No.:
3250P-1-103
Datasheet:
3250P-1-103.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3250P-1-103 Specifications
Series:
Trimpot® 3250 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)