Bourns Inc. 3250L-1-252M
Part No.:
3250L-1-252M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3250L-1-252M.pdf
Description:
TRIMMER 2.5K OHM 1W WIRE LEADS
Shipping
3250L-1-252M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3250 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)