Bourns Inc. 3250L-1-203M
Part No.:
3250L-1-203M
Datasheet:
3250L-1-203M.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 1W WIRE LEAD TOP
Shipping
3250L-1-203M Specifications
Series:
Trimpot® 3250 - Sealed
Packaging:
Bulk
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)