Bourns Inc. 3224X-2-503E
Part No.:
3224X-2-503E
Datasheet:
3224X-2-503E.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Shipping
3224X-2-503E Specifications
Series:
Trimpot® 3224 - Sealed
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)