Bourns Inc. 3224W-2-501E
Part No.:
3224W-2-501E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3224W-2-501E.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
3224W-2-501E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3224 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)