Bourns Inc. 3224G-1-205E
Part No.:
3224G-1-205E
Datasheet:
3224G-1-205E.pdf
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Shipping
3224G-1-205E Specifications
Series:
Trimpot® 3224 - Sealed
Resistance:
2 MOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.181" x 0.138" Face (4.60mm x 3.50mm)