Bourns Inc. 3224G-1-200E
Part No.:
3224G-1-200E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3224G-1-200E.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Shipping
3224G-1-200E Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3224 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.181" x 0.138" Face (4.60mm x 3.50mm)