Bourns Inc. 3223W-1-103
Part No.:
3223W-1-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3223W-1-103.pdf
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.125W J LEAD TOP
Shipping
3223W-1-103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3223 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)