Bourns Inc. 3223J-1-504E
Part No.:
3223J-1-504E
Datasheet:
3223J-1-504E.pdf
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.125W J LEAD
Shipping
3223J-1-504E Specifications
Series:
Trimpot® 3223 - Sealed
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)